سی تی اسکن ریه: چه چیزی را نشان می‌دهد؟

سی تی اسکن ریه یکی از روش‌های تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص و بررسی مشکلات و بیماری‌های ریه استفاده می‌شود. در این وبلاگ به بررسی اینکه سی تی اسکن ریه چه چیزی را نشان می‌دهد و کاربردهای آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

1. تصویربرداری سی تی اسکن ریه:

   – سی تی اسکن ریه یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از اشعه ایکس، تصاویر مقطعی از ریه‌ها و ساختارهای مجاور آنها را ایجاد می‌کند.
   – این تصاویر به صورت مقطعی و سه بعدی نمایش داده می‌شوند و به پزشکان کمک می‌کنند تا مشکلات و بیماری‌های مختلف ریه را تشخیص دهند.

2. کاربردهای سی تی اسکن ریه:

   – تشخیص بیماری‌های ریه: سی تی اسکن ریه به پزشکان کمک می‌کند تا بیماری‌هایی مانند التهاب ریه، عفونت، سرطان ریه و بیماری‌های تنفسی دیگر را تشخیص دهند.
   – ارزیابی آسیب ریه: این تصویربرداری برای ارزیابی آسیب‌های ریه مانند ضایعات، تراکم، تومورها و شکستگی‌ها استفاده می‌شود.
   – بررسی علل سرفه و تنگی نفس: سی تی اسکن ریه به پزشکان کمک می‌کند تا علل سرفه و تنگی نفس را شناسایی کنند و درمان مناسب را تجویز کنند.

بیماران عزیز از این پس می توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین، براحتی معاینه و سوالات خود را از دکتر مهسا موسوی فوق تخصص بیماری های ریوی بپرسید.

3. آمادگی برای سی تی اسکن ریه:
   – قبل از انجام سی تی اسکن ریه، باید از وجود هرگونه حساسیت به ماده حاجب استفاده شده در این تصویربرداری به پزشک اطلاع داده شود.
   – همچنین، باید از وجود بارداری یا احتمال بارداری به پزشک اطلاع داده شود، زیرا در برخی موارد استفاده از اشعه ایکس ممکن است برای جنین ضرر داشته باشد.
نکته: قبل از انجام سی تی اسکن ریه، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد نیاز و مزایا و معایب این تصویربرداری مطلع شوید.

 

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا