علائم متاستاز ریه چیست؟

اصطلاح متاستاز نشان‌دهنده پدیده انتشار یک تومور بدخیم به ناحیه‌ای از بدن، غیر از ناحیه منشأ است. در واقع سلول‌های سرطانی می‌توانند از تومور اصلی جدا شوند و از طریق عروق خونی و لنفاوی به ریه‌ها بروند و در آنجا به رشد خود ادامه دهند. به این سلول‌ها متاستاز ریه می‌گویند. آنها می‌توانند بدون علائم  باشند اما به طور معمول علائم متاستاز ریه مانند خس‌خس سینه، ذات‌الریه یا سرفه است.

علائم متاستاز ریه چیست و چگونه خود را نشان می‌دهد؟

ریه‌ها به دلیل عروق بالایشان یکی از هدفمندترین و راحت‌ترین مکان‌هایی هستند که سرطان‌ها به آن گسترش یابند. سلول‌های بدخیم می‌توانند به هر ناحیه از ریه‌ها گسترش یابند، اما در بیشتر موارد در نواحی محیطی‌تر مستقر می‌شوند. متاستازها می‌توانند هم به‌صورت منفرد (ایجاد یک تومور ثانویه منفرد) و هم به‌صورت چندگانه (توده‌های تومور متعدد، گاهی اوقات در هر دو ریه) رخ دهند.

با گذشت زمان، تومور می‌تواند به نواحی خارج از ریه‌ها مانند پلور و مدیاستن نیز گسترش یابد. متاستازهای ریه علائم خاصی ایجاد نمی‌کنند مگر اینکه به ابعاد بزرگ برسند یا زیاد نباشند. در صورت وجود، تظاهرات بالینی متاستازها نسبتاً عمومی است. بیماران در واقع ممکن است از سرفه‌های مداوم شکایت کنند که گاهی همراه با هموپتیزی (انتشار خون)، مشکلات تنفسی (تنگی نفس) و درد قفسه سینه است. در برخی موارد، بیمار ممکن است عفونت‌های ریوی مکرر یا کاهش وزن قابل‌توجهی را تجربه کند.

سایر علائم متاستاز ریه:

 • گرفتگی صدا یا سرفه مداوم
 • مخاط خونی
 • تنگی نفس ، احساس خفگی، اضطراب
 • درد در قفسه سینه
 • تجمع آب در قفسه سینه
 • پنومونی

علت متاستاز ریه چیست؟

تومورها سلول‌هایی هستند که به طور غیرقابل‌کنترلی تکثیر می‌شوند. سلول‌های سرطانی منفرد که از توده تومور اصلی جدا می‌شوند و به مکان دیگری در بدن منتقل می‌شوند، متاستاز نامیده می‌شوند. برخی از تومورها اغلب به ریه‌ها متاستاز می‌دهند:

 1. سرطان پستان
 2. سرطان معده و روده بزرگ
 3. سرطان پانکراس
 4. کارسینوم سلول کلیه
 5. سرطان تخمدان
 6. سرطان تیروئید
 7. تومورهای بدخیم استخوان (استئوسارکوم)

نوع سرطان ریه نیز مهم است؟

نکته مهم این است که فقط تومورهای بدخیم توانایی انتشار به سایر نواحی بدن را دارند، اما درعین‌حال مطمئن نیست که همه تومورهای بدخیم باعث متاستاز شوند. ایجاد این تومورهای ثانویه در واقع به متغیرهای مختلفی (از محلی‌سازی نئوپلاسم اولیه تا ویژگی‌های ژنتیکی آن) بستگی دارد و به طور کلی در مراحل پیشرفته‌تر بیماری معمول است. سلول‌های بدخیم ابتدا از طریق سیستم لنفاوی و سپس از طریق خون پخش می‌شوند. دقیقاً به همین دلیل، ریه‌ها که یکی از متراکم‌ترین نواحی عروقی بدن هستند، اندامی بسیار بارور را برای کاشت خود نشان می‌دهند.

بیماران عزیز از این پس می توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین، براحتی معاینه و سوالات خود را از دکتر مهسا موسوی فوق تخصص بیماری های ریوی بپرسید.

تشخیص متاستاز ریه

متاستازهای ریه از طریق آزمایش‌های تصویربرداری مانند عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه، MRI، سینتی‌گرافی و اسکن CAT شناسایی می‌شوند. همین آزمایش‌های ابزاری امکان مطالعه برخی ویژگی‌های توده‌های تومور موجود را نیز فراهم می‌کند. روش تشخیصی ممکن است شامل انجام فیبروبرونکوسکوپی (احتمالاً با بیوپسی بافتی)، آزمایشات آزمایشگاهی و ویزیت قلب باشد.

درمان‌ها

قبل از انجام درمان متاستاز ریه، لازم است برخی اطلاعات ارزیابی شود.

– فاصله زمانی آزاد بیماری، یعنی بعد از مدت زمانی که متاستازها به دنبال تومور اولیه ایجاد شده ظاهر شدند.

– محل شروع، برای ایجاد امکان درمان (برخی از تومورها بیشتر از بقیه احتمال دارد درمان شوند)

– تعداد متاستازها و محل آنها (ترجیح است که کم و در یک قسمت از ریه باشند)

براساس این ارزیابی‌ها و شرایط عمومی سلامت بیمار، کادر درمانی مناسب‌ترین روش درمانی را انتخاب می‌کنند. رویکردهای ممکن از جراحی برای برداشتن متاستازها و ناحیه ریوی تحت‌تأثیر ضایعات تا یک یا چند دوره شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی متغیر است. همچنین ممکن است نیاز به جراحی و آسپیراسیون مایع جنب از قفسه سینه (توراسنتز) باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی زمانی که تحت درمان برای هر یک از اقسام سرطان باشید، یک سری آزمایش و چکاپ دوره‌ای انجام خواهید داد و به‌محض اینکه سرطان متاستاز دهد، مشخص خواهد شد.  موارد زیر، علائمی هستند که نشان‌دهنده خطر هستند و در صورت بروز آن باید به پزشک مراجعه کنید. این امر به‌ویژه در مورد کسانی که قبلاً سرطان شناخته شده دارند صدق می‌کند:

 1. گرفتگی صدا یا سرفه مداوم بدون عفونت
 2. مخاط خونی
 3. تنگی نفس، احساس خفگی، اضطراب
 4. دردهای مداوم در قفسه سینه

چه کسانی بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند؟

محل تومور اولیه، نوع بافت‌شناسی و وضعیت بیمار در گسترش آن نقش دارند. بیمارانی که بیشترین ناتوانی را دارند یا از درمان‌های صحیح مانند شیمی‌درمانی کمکی (احتیاط‌آمیز) پس از جراحی پیروی نکرده‌اند، به طور بالقوه بیشترین خطر ابتلا به متاستاز را دارند.

چگونه می‌توان از متاستاز جلوگیری کرد؟

به طور دقیق، پیشگیری ممکن نیست. برای کاهش خطر متاستاز، لازم است درمان کافی روی تومور اولیه انجام شود. در بیشتر موارد جراحی و احتمالاً رادیوتراپی و یا شیمی‌درمانی کمکی (که به جلوگیری از گسترش متاستاز کمک می‌کند). هر دوی این درمان‌ها، در مواردی که قبلاً به‌صورت موضعی پیشرفته هستند، می‌توانند قبل از جراحی نیز مورداستفاده قرار گیرند.

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =

دکمه بازگشت به بالا