نشانه های آلرژی فصلی در کودکان

علائم آلرژی فصلی در کودکان در برخی مواقع سال که کودک در معرض مواد آلرژی زای موجود در هوا مانند هاگهای قارچ ها یا گرده های علف ها و درخت ها قرار می گیرد، شروع می شود. سیستم ایمنی کسانی که به گرده یا هاگ آلرژی دارند، این ذرات بی خطر را به عنوان مهاجم در نظر گرفته و مواد شیمیایی از جمله هیستامین در جریان خون آزاد می کند تا از بدن در مقابل این ذرات دفاع کند. آزاد شدن این مواد شیمیایی باعث بروز علائم آلرژی می شود.

ممکن است کودکی به یک یا چند نوع هاگ یا گرده آلرژی داشته باشد. نوع ماده ای که به آن آلرژی دارید، تعیین‌ کننده زمان بروز آلرژی است. مثلاً در برخی مناطقی که گرده افشانی درخت ها در پاییز است کسانی که به این گرده ها حساسیت دارند، آلرژی فصلی شان در فصل پاییز بروز می کند و کسانی که به گرده های رها شده از علف ها حساسیت دارند، معمولاً در بهار دچار علائم آلرژی فصلی می شوند. علائم آلرژی به هاگ های قارچ ها معمولاً از اواسط تابستان تا پاییز به اوج خود می‌رسد.

کودکانی که تا سال گذشته هیچ آلرژی فصلی نداشته اند هم ممکن است دچار آن شوند. آلرژی های فصلی در هر سنی ممکن است شروع شوند اما معمولاً از ده سالگی شروع شده و در اوایل دهه بیست به اوج خود می رسد و علائم آن در بزرگسالی ممکن است از بین برود.

علائم و نشانه های آلرژی فصلی

اگر کودک شما هر سال در زمان مشخصی دچار علائم سرما خوردگی می‌شود، ممکن است آلرژی فصلی را با سرما خوردگی اشتباه گرفته باشید. علائم آلرژی معمولاً ناگهانی شروع شده و تا زمانی که فرد در معرض ماده آلرژی زا قرار دارد، ادامه پیدا می کند. شایع ترین علائم آلرژی فصلی عبارتند از:

  • عطسه
  • خارش بینی
  • خارش گلو
  • گرفتگی بینی
  • ترشحات شفاف از بینی
  • سرفه

این علائم اغلب همراه با سرخی و خارش چشمها یا آبریزش چشم ها که به آن ورم ملتحمه آلرژیک می گویند، اتفاق می‌افتد. کودکانی که خس‌خس و تنگی نفس نیز علاوه بر این علائم دارند، ممکن است آلرژی محرک آسم داشته باشند.

بیماران عزیز از این پس می توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین، براحتی معاینه و سوالات خود را از دکتر مهسا موسوی فوق تخصص بیماری های ریوی بپرسید.

تشخیص آلرژی فصلی

تشخیص آلرژی فصلی نسبتاً ساده است. چرا که الگوی علائم هر سال با قرار گیری در معرض ماده آلرژی زا مجدداً شروع می شود. اگر فکر میکنید کودک شما دچار آلرژی فصلی است نزد پزشک بروید. پزشک با سوالاتی که در مورد علائم میپرسد و زمان وقوع آن ها و همچنین معاینه کودک، عامل علائم او را تشخیص میدهد. اگر علائم به سادگی قابل تشخیص نباشند ممکن است تست آلرژی یا آزمایش خون گرفته شود.

برای پیدا کردن علت آلرژی معمولاً آزمایش خراش پوست به یک یا دو روش زیر انجام می شود:

  1. یک قطره از مایع خالص ماده آلرژی زا بر روی پوست کنده می‌شود و این ناحیه با ابزار خراش کوچکی خراش داده می‌شود. اگر کودک به ماده آلرژی زا واکنش نشان دهد پوست او در این ناحیه کمی ورم میکند.
  2. مقدار کمی ماده آلرژی زا درست در زیر پوست تزریق می شود. در این روش کمی احساس سوزش تجربه می‌شود اما شدید نیست. پس از حدود ۱۵ دقیقه اگر یک جوش با حاشیه قرمز رنگ (همانند گزیدگی پشه) در محل تزریق به وجود آمد به این معنی است که نتیجه آزمایش مثبت است.

حتی اگر نتیجه آزمایش پوست یا آزمایش خون نشان دهنده آلرژی باشد، باز هم کودک باید علائمی داشته باشد که تشخیص آلرژی در او قطعی شود. مثلاً کودکی که نتیجه آزمایش او برای گرده علفها مثبت بوده و در هنگام بازی در چمن، خیلی عطسه می کند آلرژی به گرده او تایید می شود.

درمان آلرژی فصلی

بسته به این که چه علائمی ایجاد می‌شود و شدت آنها چقدر است درمان آلرژی فصلی متفاوت است و بخش اعظم درمان، شناسایی عامل آلرژی است. برخی از کودکان ممکن است با کاهش مواجه با ماده آلرژی زا بهبود پیدا کنند.

در مورد برخی موارد آلرژی فصلی، در صورتی که عامل آلرژی زا گرده است و اطراف خانه چمن یا علف های زیادی وجود دارد، می توان با بستن پنجره های خانه، استفاده از تهویه مطبوع مناسب و بازی نکردن در چمن و علفزار علائم آلرژی را کنترل کرد.

همچنین از کودک بخواهید مرتباً دستان خود را بشوید، لباس هایی که با آنها بیرون بازی کرده است را عوض کند و دوش بگیرد تا عوامل آلرژی‌زا مانند کرده شسته شوند.

در مواردی که کاهش قرار گیری در معرض ماده آلرژی زا امکان پذیر نیست یا موثر نبوده است، می‌توان از دارو برای کمک به رفع علائم استفاده کرد.

داروهایی که برای کاهش علائم آلرژی فصلی استفاده می شوند عبارتند از داروهای ضد احتقان، آنتی ‌هیستامین و اسپری استروئیدی بینی. اگر علائم را نمی توان با دارو مدیریت کرد، ممکن است پزشک برای بررسی تزریق ایمنی درمانی شما را به متخصص آلرژی ارجاع بدهد.

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

دکمه بازگشت به بالا