بیوپسی ریه

بیوپسی ریه یک روش تشخیصی است که در آن نمونه‌های بافتی از ریه برداشته می‌شود تا برای تحلیل و بررسی به آزمایشگاه ارسال شود. این روش به پزشکان امکان می‌دهد تا بافت ریه را برای تشخیص بیماری‌های مختلفی مانند سرطان ریه، التهاب ریه، فیبروز ریه و غیره بررسی کنند. بیوپسی ریه معمولاً توسط یک پزشک تنفسی انجام می‌شود و می‌تواند به عنوان روش تشخیصی مؤثری برای تشخیص و تعیین درمان بیماری‌های ریه مورد استفاده قرار گیرد.

بیماران عزیز از این پس می توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین، براحتی معاینه و سوالات خود را از دکتر مهسا موسوی فوق تخصص بیماری های ریوی بپرسید.

روش انجام بیوپسی ریه

روش‌های مختلفی برای انجام بیوپسی ریه وجود دارد، اما یکی از روش‌های رایج بیوپسی ریه به صورت زیر است:

1. بیوپسی قلمی (Bronchoscopy): در این روش، یک لوله انعقادی انعقادی (برونکوسکوپ) از طریق دهان یا بینی وارد رایه می‌شود. سپس یک نمونه بافتی از ریه توسط یک سوزن نمونه‌برداری یا براش نمونه‌برداری برداشته می‌شود.

2. بیوپسی سوزنی (Needle Biopsy): در این روش، یک سوزن نازک از بیرون برای برداشت نمونه بافت از ریه استفاده می‌شود. سوزن از طریق پوست و بافت‌های اطراف به ریه راه یافته و نمونه‌ای از بافت ریه برداشته می‌شود.

3. بیوپسی جراحی (Surgical Biopsy): در صورت لزوم، بیوپسی ریه ممکن است به صورت جراحی انجام شود. در این روش، یک جراحی باز یا روباز انجام می‌شود تا یک نمونه بافتی بزرگتر از ریه برداشته شود. هر یک از این روش‌ها بسته به شرایط بالینی و نیاز‌های بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب بهترین روش بررسی و تشخیص بیماری ریه توسط پزشک معالج صورت می‌گیرد.

 

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 2 =

دکمه بازگشت به بالا