همه چیز درباره تست و آزمایش آلرژی

آزمایش آلرژی تستی است که به وسیله یک متخصص آموزش دیده آلرژی انجام می‌شود تا نشان دهد آیا بدن شما نسبت به ماده‌ی شناخته شده خاصی آلرژی دارد یا خیر. این آزمایش می‌تواند به صورت آزمایش خون، آزمایش پوست، و یا رژیم غذایی حذفی باشد.

آلرژی

آلرژی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن که سیستم دفاع طبیعی بدن محسوب می‌شود، نسبت به محیط اطراف بیش از حد واکنش نشان دهد. برای مثال گرده گل به صورت معمول بی‌ضرر است، اما این ماده می‌تواند سبب واکنش‌های شدید بدن شود. این چنین واکنش‌هایی می‌توانند منجر به علائم زیر شوند:

 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • سینوس‌های مسدودشده
 • خارش و آبریزش از چشم‌ها

انواع آلرژن

آلرژن‌ها موادی هستند که منجر به واکنش آلرژیک می‌شوند. سه نوع آلرژن اصلی وجود دارد: 

 • آلرژن‌های تنفسی که به هنگام ورود به ریه، مجاری بینی و گلو حساسیت ایجاد می‌کنند. گرده گل‌ها یکی از معمول‌ترین آلرژن‌های تنفسی است.
 • آلرژن‌های خوراکی که در برخی از مواد غذایی از جمله بادام زمینی، سویا و غذاهای دریایی وجود دارد و منجر به آلرژی غذایی می‌شوند.
 • آلرژن‌های تماسی که معمولاً به هنگام تماس با پوست شما سبب ایجاد واکنش‌هایی می‌شوند. مثالی از این واکنش می‌تواند ایجاد قرمزی و خارش پس از تماس با پیچک سمی باشد. 

طی آزمایش آلرژی شما را در معرض مقدار کمی از ماده حساسیت‌زا قرار داده و واکنش بدن شما را ثبت می‌کنند. 

چرا آزمایش آلرژی انجام می‌شود؟

طبق اظهارات کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، بیش از ۵۰ میلیون نفر از افراد ساکن ایالات متحده آمریکا آلرژی دارند. آلرژی تنفسی یکی از معمول‌ترین آلرژی‌ها است. آلرژی‌های فصلی و تب یونجه که در واکنش نسبت به گرده گل ایجاد می‌شود در میان ۴۰ میلیون آمریکایی مشاهده شده است. 

سازمان آلرژی جهانی نشان داده که آسم منجر به مرگ سالانه ۲۵۰،۰۰۰ نفر می‌شود. با استفاده از مراقبت‌های ویژه می‌توان از این تعداد مرگ جلوگیری کرد، چرا که آسم نوعی آلرژی است. 

آزمایش آلرژی می‌تواند مشخص کند که شما نسبت به کدام گرده گل، کپک و یا سایر مواد آلرژی دارید. شاید برای درمان آلرژی خود به مواد دارویی نیاز پیدا کنید. همچنین با متوجه شدن این مساله می‌توانید از مواد حساسیت‌زا دوری کنید.

چگونه برای آزمایش آلرژی آماده شویم؟

قبل از انجام آزمایش آلرژی، پزشکتان سوالاتی را در رابطه با سبک‌زندگی، سابقه خانوادگی و مسائل دیگر مطرح خواهد کرد. 

معمولاً پزشک از شما درخواست خواهد کرد قبل از انجام آزمایش آلرژی داروهای زیر را مصرف نکنید، چراکه مصرف این داروها بر روی نتایج آزمایش تاثیر می‌گذارد:

 • آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه و با نسخه
 • داروهای مربوط به معالجه سوزش معده، مانند فاموتیدین (پپسید) 
 • داروهای ضدآسم یا آنتی‌بادی مونوکلونال ضدIgE، اومالیزوماب (Xolair)
 • بنزودیازپین‌ها، مانند دیازپام (والیوم) یا لورازپام (آتیوان)
 • داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، مانند آمیتریپتیلین (الاویل) 

آزمایش آلرژی چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش آلرژی می‌تواند از طریق آزمایش خون و یا پوست انجام شود. درصورتی که پزشکتان تشخیص دهد نسبت به ماده غذایی خاصی آلرژی دارید، احتمالا مجبور شوید رژیم حذفی بگیرید. 

آزمایش پوست برای آلرژی

آزمایش تست برای شناسایی آلرژن‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موارد شامل آلرژن‌های موجود در هوا، غذاها و موارد لمسی می‌باشند. سه نوع آزمایش پوست عبارت‌اند از آزمایش خراش، داخل پوستی و تکه‌ای. پزشک در مرحله اول آزمایش خراش را امتحان می‌کند. در طی این آزمایش، آلرژن در مایعی قرار داده شده و سپس با استفاده از ابزار خاصی (که سوراخ کوچکی را در پوست ایجاد می‌کند) بر روی قسمتی از پوست قرار داده می‌شود.

پوست شما از نزدیک بررسی می‌شود تا واکنش آن نسبت به آلرژن خارجی ثبت شود. در صورت مشاهده قرمزی، تورم، بالا آمدن پوست و خارش پوست، شما به آن ماده حساسیت دارید. در صورتی که آزمایش خراش بینتیجه باشد، ممکن است پزشک آزمایش درون پوستی را انجام دهد. این آزمایش با تزریق مقدار کمی از ماده حساسیت‌زا به پوست حقیقی (لایه درمی) انجام می‌شود. در این آزمایش نیز پزشک واکنش پوست شما را بررسی خواهد کرد. 

یکی دیگر از آزمایش‌های پوستی آزمایش تکه‌ای است (منبع موثق آزمایش T.R.U.E). این آزمایش با استفاده از یک تکه چسب حاوی آلرژن‌ها و قراردادن آن بر روی پوست انجام می‌شود. این تکه‌های چسب پس از ترک مطب پزشک بر روی پوست شما باقی می‌مانند. پس از گذشت ۴۸ ساعت این چسب‌های تکه‌ای بررسی شده و مجدداً به مدت ۷۲ الی ۹۶ ساعت بر روی پوست قرار داده می‌شوند. 

تست خون حساسیت

اگر احتمال واکنش شدید آلرژیک نسبت به ماده حساسیت‌زایی در شما وجود داشته باشد، پزشک از شما درخواست خواهد کرد آزمایش خون انجام دهید. وجود پادتن‌هایی در خون شما که با ماده حساسیت‌زا می‌جنگند در آزمایشگاه بررسی می‌شود. این تست با عنوان CAP ایمونو شناخته می‌شود، و در تشخیص پادتن‌های IgE مواد حساسیت‌زا بسیار موفق است.

رژیم حذفی

رژیم حذفی می‌تواند در تعیین موادغذایی حساسیت‌زایی که منجر به واکنش‌های آلرژیک در بدن بیمار می‌شود به پزشک کمک کند. این رژیم موادغذایی خاصی را از رژیم شما حذف کرده و سپس آن‌ها را به رژیم شما اضافه می‌کند. واکنش شما به شناسایی ماده‌غذایی حساسیت‌زا کمک خواهد کرد. 

خطرات آزمایش آلرژی

آزمایش آلرژی می‌تواند خارش خفیف، قرمزی، و تورم پوست را به همراه داشته باشد. در برخی از موارد برجستگی‌های کوچکی به نام چرخک بر روی پوست ظاهر می‌شوند. این علائم معمولاً پس از گذشت چند ساعت و یا چند روز از بین می‌روند. پمادهای استروئیدی موضعی می‌توانند این علائم را کاهش دهند. 

در موارد نادر، انجام آزمایش‌های آلرژی یک واکنش فوری و شدید را ایجاد می‌کند که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد. به همین دلیل بهتر است آزمایش‌های آلرژی در مطبی انجام شود که داروها و تجهیزات مورد نیاز را دارد، این تجهیزات شامل اپی نفرین برای درمان آنافیلاکسی است که یک واکنش حاد و تهدیدکننده‌ی زندگی است. 

درصورتی که پس از ترک مطب واکنش شدیدی ایجاد شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. 

در صورت بروز علائم آنافیلاکسی مانند تورم گلو، مشکلات تنفسی، ضربان قلب تند و فشار خون پایین با اورژانس تماس بگیرید. آنافیلاکسی شدید یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود. 

پس از انجام آزمایش آلرژی

وقتی‌که پزشکتان مشخص کرد نسبت به کدام آلرژن حساسیت دارید، می‌توانید برنامه‌ای برای جلوگیری از بروز علائم آن ترتیب دهید. پزشکتان می‌تواند داروهایی را برای تسکین علائم شما تجویز کند. 

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا