لوبکتومی ریه lobectomy چیست؟

لوبکتومی ریه lobectomy، برداشتن بخشی از ریه بیمار یا آسیب دیده است که بیشتر اوقات آسیب به دلیل سرطان ریه رخ داده است. به طور خاص، لوبکتومی ریه معمولاً برای سرطان های سلول کوچک ریه (NSCLC) انجام می شود که در آن تومور محدود به یک لوب است.

هر یک از ریه های، از بخشی به نام لوب تشکیل شده  اند، ریه راست دارای سه لوب و ریه سمت چپ دارای دو لوب است. لوبکتومی، نوعی جراحی سرطان ریه است که در آن یک لوب ریه برداشته می شود زیرا حاوی تومورهای بدخیم است. لوبکتومی گاهی اوقات برای سایر موارد مانند سل، COPD  شدید یا ضربه ای که باعث قطع عروق اصلی در نزدیکی ریه ها شده است، انجام می شود.

دو روش اصلی برای این جراحی وجود دارد. تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع مناسب می تواند در روند بهبودی، عوارض احتمالی و پیش آگهی پس از لوبکتومی موثر باشد.

lobectomy کمتر تهاجمی است و عملکرد ریه را در مقایسه با پنومونکتومی، بیشتر حفظ می کند. پنومونکتومی، جراحی که شامل برداشتن کل ریه است.

انواع لوبکتومی lobectomy

با استفاده از چند روش مختلف می توان لوب ریه را برداشت و این جراحی را انجام داد.

لوبکتومی باز 

لوب ریه ها از طریق یک برش طولانی در کنار قفسه سینه برداشته می شود. این شامل باز کردن دنده ها از یکدیگر برای دسترسی به ریه ها است. این نوع جراحی معمولاً برای برداشتن تومورهای بزرگتر مرحله ۲ و مرحله ۳ از ریه ها و غدد لنفاوی صورت می گیرد.

جراحی توراکوسکوپی با کمک ویدیو (VATS)

در VATS لوب ریه از طریق چند برش کوچک در قفسه سینه با کمک ابزار و دوربین برداشته می شود. این روش در حال تبدیل شدن به روش ارجح است. لوبکتومی VATS احتمال دارد برای مرحله 1 یا مرحله 2 سرطان ریه (NSCLC) در نظر گرفته شود.

لوبکتومی VATS می تواند عوارض کمتری نسبت به لوبکتومی باز داشته باشد.

جراحی توراکوسکوپی با کمک ربات (RATS)

RATS جراحی مشابه با VATS است اما با روبات انجام می شود، همچنین به نظر می رسد RATS باعث عوارض کمتر و مدت زمان کمتر در بستری شدن در بیمارستان پس از لوبکتومی می شود.

کاربرد لوبکتومی ریه چیست؟

هنگام تصمیم گیری در مورد نوع لوبکتومی، پزشک موارد زیر را در نظر می گیرد:

 • میزان درد
 • اندازه تومور
 • سلامت عمومی
 • خصوصیات سرطان خاص
 • جایی که تومور واقع شده است.
 • میزان انتشار تومور ها به بافت اطراف
 • وضعیت عملکرد ریه ها قبل از جراحی
اندازه و محل تومورها

محل قرار گرفتن برخی تومورها ،انجام VATS را بسیار دشوار می کند و در این موارد، لوبکتومی باز احتمال دارد بهتر باشد و شاید کل تومور برداشته شود. در طول جراحی، اگر جراح متوجه شود که سرطان برای کنترل از طریق ویدئو بسیار بزرگ است، یا اگر نگرانی دیگری وجود داشته، ممکن است روش جراحی را تغییر داده و لوبکتومی باز قفسه سینه را شروع کند.

درد

بررسی ها نشان داده است که دوره نقاهت پس از لوبکتومی VATS اغلب کوتاهتر بوده و درد آن پس از عمل کمتر از لوبکتومی باز است. سندرم توراکوتومی postpneumonectomy درد قفسه سینه مداوم است که چند ماه تا سال پس از عمل جراحی سرطان ریه ممکن است بروز کند.

به دنبال جراحی باز قفسه سینه برای NSCLC، 70 درصد بیماران درد را حداقل دو ماه پس از عمل گزارش کردند. حدود 40٪ بیماران یک سال بعد از آن درد خاصی داشتند، 5٪ گفتند که درد آنها زیاد بوده است.

هیچ بررسی مقایسه ای مشخصی درباره درد برای VATS یا RATS وجود ندارد، اما به نظر می رسد که زمان جراحی کوتاهتر و ماهیت کمتر تهاجمی این روش ها، درد را کاهش می دهد.

همه جراحان در انجام VATS راحت نیستند و این می تواند در روشی که، در نهایت آنها توصیه می کنند نقش داشته باشد.

نحوه آمادگی برای لوبکتومی ریه چگونه است؟

قبل از جراحی، پزشک خطرات را بررسی کرده و جزئیات این روش را توضیح می دهد.  توصیه می شود که برای بررسی مراحل آماده سازی برای جراحی سرطان ریه، کمی وقت بگذارید.

قبل از انجام لوبکتومی، پزشکان می خواهند مطمئن شوند که تا حد امکان سالم هستید. مراحل پیش از عمل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه بدنی
 • آزمایش خون
 • داشتن یک تاریخچه دقیق
 • آزمایش تنفس (آزمایش عملکرد ریوی)

بسته به سن و شرایط جسمی، پزشک شاید قلب شما را نیز آزمایش کند.

پزشک در هنگام ویزیت قبل از عمل، تمام داروها را با دقت بررسی می کند. وی احتمال دارد توصیه کند برخی از داروهای خود را برای مدتی قبل از جراحی قطع کنید.

بهتر است بطری های حاوی داروهای تجویز شده و بدون نسخه و همچنین مکمل هایی را که استفاده می کنید را به همراه داشته باشید. برخی از مکمل های غذایی می توانند زمان خونریزی را افزایش دهند و باید قبل از جراحی قطع شود.

اگر سیگار می کشید، جراح اکیداً توصیه می کند که در اسرع وقت سیگار را ترک کنید. ترک سیگار قبل از جراحی می تواند خطر عوارض را کاهش دهد. حتی زخم را بهبود بخشد و احتمال موفقیت آمیز بودن جراحی را افزایش دهد.

افزایش موفقیت در جراحی سرطان ریه، تنها یکی از مزایای ترک سیگار پس از تشخیص سرطان است.

نحوه انجام لوبکتومی چگونه است؟

لوبکتومی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. شاید قبل یا بعد از جراحی، از طریق وریدی آنتی بیوتیک تجویز شود.

فرد را با استفاده از یک لوله تنفسی که در گلو قرار دارد، روی یک ونتیلاتور قرار می دهند. شاید یک سوند ادراری برای تخلیه ادرار در حین و بعد از عمل قرار داده شود.

ضربان قلب، فشار خون و تنفس، در طول عمل کنترل می شود.

در لوبکتومی باز قرار دارید، برشی در کنار بدن که بافت برداشته خواهد شد، ایجاد می شود. برش به احتمال زیاد از قسمت جلوی قفسه سینه در اطراف نوک پستانک شروع می شود. حتی ممکن است به پشت تا قسمت زیر تیغه شانه امتداد پیدا کند.

ابزاری برای از هم جدا کردن دنده ها استفاده می شود. پزشک با بخیه بافت را برداشته و برش را می بندد.

اگر در حال انجام یک روش VATS یا RATS هستید، سه یا چهار برش کوچک در اطراف ناحیه لوب ایجاد می شود. سپس می توان یک توراکوسکوپ، یک لوله کوچک با نور و یک دوربین کوچک را به داخل حفره قفسه سینه وارد کرد. توراکوسکوپ تصاویر را به صفحه رایانه می فرستد تا به جراح در تجسم منطقه کمک کند.

سپس ابزارهای جراحی از طریق برش های دیگر وارد شده و برای از بین بردن بافت آسیب دیده استفاده می شود.

پس از انجام هر دو عمل جراحی، یک لوله در قفسه سینه در ناحیه جراحی قرار می گیرد تا بتواند مایعات و هوا اضافی را برای مدت زمانی به خارج از قفسه سینه تخلیه کند. جراح برش ها را با بخیه می بندد.

بهبودی بعد از لوبکتومی چه مدت طول می کشد؟

حدود یک روز بعد از لوبکتومی، در بخش مراقبت های ویژه (ICU) تحت نظر خواهید بود. اکثر افراد بسته به نوع لوبکتومی که انجام شده است، بین چهار تا هفت روز در بیمارستان بستری می شوند.

پیش آگهی لوبکتومی ریه چیست؟

پیش آگهی به دنبال لوبکتومی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این موارد شامل مرحله سرطان ریه ( یعنی میزان گسترش آن ) و همچنین سلامتی عمومی بیمار و سابقه مشکلات ریوی دیگری بیمار است.

میزان بقای پنج ساله برای بیماران لوبکتومی تقریباً ۷۰ درصد است. هنگامی که لوبکتومی با موفقیت برای مراحل اولیه سرطان ریه انجام می شود، فرصتی برای زنده ماندن طولانی مدت بدون عود سرطان ایجاد می شود.

بسته به ویژگی های سرطان، متخصص انکولوژی احتمال دارد شیمی درمانی کمکی را بعد از جراحی برای کاهش خطر عود توصیه کند.

توانبخشی ریوی برای سرطان ریه به تازگی در برخی از مراکز سرطان ایجاد شده است. به نظر می رسد توانبخشی به تنگی نفس و همچنین سایر علائم کمک می کند.

لوبکتومی در درمان سرطان ریه، یک عمل جراحی است که در آن یکی از پنج لوب ریه برداشته می شود. این مداخله می تواند در درمان بیماری، به ویژه سرطان ریه در مراحل اولیه موفقیت آمیز باشد و تا زمانی که لوب های باقیمانده سالم باشند، تنفس بعد از عمل نباید مشکلی ایجاد کند. با این حال، لوبکتومی یک جراحی بزرگ ریوی است. گرچه می تواند جان انسان را نجات دهد، اما خطر عوارضی را به همراه دارد که باید به دقت بررسی شود.

قبل از تصمیم برای عمل لوبکتومی، پزشک تمام گزینه های درمانی، سلامت کلی و احتمال اینکه با عوارض کوتاه مدت یا بلند مدت مرتبط با این روش روبرو شوید را بررسی می کند.

لوبکتومی رایج ترین جراحی است که برای درمان سرطان ریه سلول غیر کوچک در مراحل اولیه استفاده می شود. این فقط گزینه ای برای سرطان ریه در مرحله 1، 2 یا مرحله 3A است. همچنین گاهی اوقات برای سایر موارد مانند سل، COPD شدید یا ضربه ای که باعث قطع رگهای اصلی خونی نزدیک ریه ها می شود، انجام می شود.

عوارض لوبکتومی چیست؟

پیشرفت در VATS و جراحی باز قفسه سینه به بهبود نتایج لوبکتومی کمک کرده است. بیشتر عوارض جراحی در روزهای بعد از عمل شروع به نشان دادن علائم می کند، اما برخی از آنها شاید بعداً ادامه داشته یا ایجاد شوند.

آریتمی قلبی

آریتمی دهلیزی، ضربان قلب نامنظم است که از حفره های فوقانی قلب شروع می شود.

آریتمی قلبی در بیمارانی که تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند شایع است و این یکی از رایج ترین عوارض مربوط به لوبکتومی است. این وضعیت می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

نشت مداوم هوا

نشت هوا پس از جراحی ایجاد می شود. این مشکل معمولاً گذرا ست و تقریباً در ۵۰٪ افرادی که بخشی از بافت ریه را برداشته اند رخ می دهد.

معمولاً طی چند ساعت یا چند روز مشکل به خودی خود برطرف می شود. در شرایط دیگر، لازم است لوله قفسه سینه بعد از عمل بیش از زمان برنامه ریزی شده در جای خود باقی بماند.

اتلکتازی ریه

وقتی ریه روی هم میخوابد (معروف به آتلکتازی)، کیسه های هوا با هوا پر نمی شوند، بنابراین ریه نمی تواند کار کند. این خطر غیر معمول، اما جدی، پس از جراحی است. آتلکتازی اغلب نتیجه استفاده طولانی مدت از دستگاه تنفس و عدم توانایی سرفه است.

پنومونی

آتلکتازی می تواند به شرایط جدی تر، از جمله ذات الریه، منجر شود. این عفونت می تواند جزئی باشد و یا منجر به یک وضعیت جدی شود. بررسی ها نشان می دهد که خطر ابتلا به ذات الریه بعد از جراحی قفسه سینه حدود ۶٪ است.

نیاز به ماسک تنفسی برای مدت طولانی پس از جراحی نگرانی افرادی است که جراحی سرطان ریه دارند. اگر با عارضه دیگری از لوبکتومی مانند عفونت بعد از عمل روبرو شوید، شاید تهویه طولانی مدت لازم باشد.

خون ریزی بیش از حد

به نظر می رسد خونریزی بیش از حد پس از لوبکتومی تقریباً در ۳٪ موارد اتفاق میفتد. در این صورت احتمال دارد برای کنترل خونریزی دوباره به جراحی دیگری نیاز داشته باشید.

فیستول Bronchopleural

یک فیستول برونکوپلورال نادر، اما به طور بالقوه کشنده، یک مجرای غیرطبیعی است که بین مجاری تنفسی بزرگ ریه ها و فضاهای بین غشای ریه قرار می گیرد. در صورت بروز آن، برای رفع مشکل نیاز به جراحی خواهید داشت.

لخته شدن خون

ترومبوز ورید عمقی (DVT)، یا لخته شدن خون در پاها، می تواند به ریه ها منتقل شود. این به عنوان آمبول ریوی شناخته می شود و یکی از جدی ترین عوارض بالقوه جراحی قفسه سینه است.

پزشک اقدامات احتیاطی را برای پیشگیری از این مشکل انجام می دهد و باید هر توصیه ای را که برای کاهش خطر انجام می شود دنبال کنید، که احتمال دارد شامل مصرف داروهای ضد انعقاد خون یا رعایت یک برنامه خاص برای راه رفتن و استراحت باشد.

درد بعد از عمل

جراحی با سطح کمتری درد همراه است. در حقیقت، بررسی ها نشان داده است که دوره نقاهت پس از لوبکتومی VATS اغلب کوتاهتر بوده و درد پس از عمل کمتر از لوبکتومی باز است.

هنگامی که درد ایجاد می شود، معمولاً با استفاده از ترکیبی از روش های درمانی مانند داروهای مسکن و روش های کنترل درد مداخله ای، این درد برطرف می شود.

درد مزمن

یکی از رایج ترین مشکلات طولانی مدت که شاید مجبور شوید با آن کنار بیایید سندرم پس از پنومونکتومی یا سندرم درد توراکوتومی است.

این مشخصه با درد مداوم قفسه سینه، ناراحتی تنفسی، احساس سوزش و یا درد همراه با حرکت پس از جراحی است.

بین ۵۰ تا ۷۰ درصد افرادی که تحت برداشتن بافت ریه قرار می گیرند، به مدت دو ماه یا بیشتر بعد از جراحی احساس درد می کنند. بیش از ۴۰٪ هنوز یک سال بعد از عمل درد دارند. در کل، ۵٪ سطح قابل توجهی از درد را تجربه می کنند.

مرگ

در همه جراحی ها همچنین خطر مرگ و میر دارند. خوشبختانه، هر دو شکل جراحی لوبکتومی میزان مرگ و میر کمی دارد.

تخمین زده شده است که مشکلات مربوط به جراحی در 1 تا 3 نفر از کسانی که یا توراکوتومی باز یا VATS داشته اند، می تواند باعث عوارض کشنده شود. در این موارد، ذات الریه و نارسایی تنفسی شایع ترین دلایل مرگ بیماران هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا