8 عفونت کشنده ریه را بشناسید!!

یکی از خطرناک‌ترین عفونت‌ها در بدن، در ریه رخ می‌دهد و می‌تواند به عاملی بسیار خطرناک تبدیل شده و باعث مرگ انسان شود. به همین دلیل باید مراقبت از ریه و جلوگیری از بروز این نوع عفونت‌ها را بشناسید.
براساس آمارهای جهانی، عفونت‌های ریوی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در دنیا است و همه ساله باعث مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا می‌شود. عفونت‌های ریوی انواع فراوان دارند و از جمله علل ابتلای افراد به آن، می‌توان استعمال دخانیات، ورود عوامل عفونی به بدن و نیز عوامل ژنتیکی را نام برد.

ریه، یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که مسئول ورود اکسیژن به بدن و خارج کردن دی اکسید کربن است. این عضو از هزاران کیسه هوایی کوچک تشکیل شده است که با انقباض و انبساط، هوا را به درون بدن کشانده و پس از دریافت اکسیژن، دی اکسید کربن را از بدن خارج می‌کند.

عفونت‌های ریوی انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

آسم: به التهاب مسیرهای هوایی گفته می‌شود که در اثر آن فرد دچار تنگی نفس، خس‌خس سینه و ناتوانی در تنفس می‌شود. این بیماری می‌تواند در اثر آلرژی یا عفونت به وجود بیاید و لازم است فرد بیمار حتماً تحت نظارت پزشک متخصص قرار بگیرد.

بیماری انسدادی مزمن ریوی(COPD): نوعی بیماری ریوی است که در اثر ناتوانی در بازدم رخ می‌دهد و در اثر آن، فرد دچار اشکال در تنفس و بیماری‌های مربوطه می‌شود.

برونشیت مزمن: این بیماری هم جزو بیماری‌های انسدادی مزمن دسته‌بندی می‌شود و در اثر آن، فرد دچار سرفه مزمن و سخت درمان می‌شود.

آمفیزم: به نوعی بیماری گفته می‌شود که در اثر آن بیمار دچار ناتوانی در بازدم می‌شود. این بیماری معمولاً در اثر آسیب به ریه به وجود می‌آید.

برونشیت حاد: نوعی عفونت است که راه‌های هوایی بدن را مسدود می‌کند و معمولاً ازطریق ورود یک ویروس به بدن ایجاد می‌شود.

پنومونی: به عفونت کیسه‌های هوایی گفته می‌شود که معمولاً در اثر ورود باکتری به بدن رخ می‌دهد و منجر به سرفه‌های شدید و خشک در فرد می‌شود.

سل: به نوعی پنومونمی تدریجی و پیش‌رونده ناشی از باکتری Mycobacterium tuberculosis گفته می‌شود که می‌تواند حتی منجربه مرگ بیمار در صورت مقاومت دارویی شود.

ادم ریوی: به نشست مایع از عروق خونی اطراف ریه به کیسه‌های هوایی گفته می‌شود که می‌تواند مانع از عملکرد ریه در دم و بازدم هوا شود.

سرطان ریه: این بیماری اشکال مختلفی دارد و می‌تواند در هر قسمتی از ریه رخ دهد؛ اما بیشتر اوقات در نزدیکی کیسه‌های هوایی بروز می‌کند و در صورت درمان نشدن به موقع، باعث مرگ بیمار در بازه زمانی اندک می‌شود. از جمله سایر بیماری‌های ریوی می‌توان چاقی و وارد آمدن فشار به ریه و ناتوانی در دم و بازدم را نام برد. فشارخون ریوی ناشی از بالارفتن فشارخون در شریان ریوی هم یکی دیگر از بیماری‌ها است که منجر به تنگی نفس و درد قفسه سینه می‌شود.
آمبولی ریوی نیز به ایجاد لخته خونی در وریدها گفته می‌شود که می‌تواند وارد قلب یا ریه شود و باعث تنگی نفس، پایین آمدن سطح اکسیژن و حتی بروز ایست قلبی و تنفسی شود. کارشناسان برای جلوگیری از بروز این بیماری‌های مرگبار، در وهله اول توصیه می‌کنند افراد از استعمال دخانیات پرهیز کنند. همچنین از رفت و آمد در محیط‌های آلوده به مدت زیاد خودداری کنند. تغذیه سالم حاوی انواع مواد مغذی و میوه و سبزیجات تازه داشته باشند و در صورت ابتلا به بیماری‌های عفونی به ویژه آنفلوآنزا یا ذات‌الریه، سریعاً به متخصص مراجعه کنند و مراقبت‌های درمانی و مصرف داروها را به دقت انجام دهند تا بیماری حالت مزمن به خود نگیرد. شناسایی زودهنگام در بیماری‌های عفونی ریوی می‌تواند منجربه نجات بیمار و جلوگیری از آسیب شدید ریوی شود. به دلیل اینکه بقای یک انسان به تنفس او وابسته است، آسیب دیدن ریه‌ها می‌تواند خطری جدی برای زندگی فرد باشد و هرگز نباید بیماری‌های ریوی را نادیده گرفت. تشخیص بیماری‌های ریوی معمولاً با معاینات بالینی، انجام آزمایش‌های خونی و عکس‌برداری از ریه، تست تنفس، تست آلرژی و مشاهده علائم و بررسی سابقه خانوادگی بیمار انجام می‌شود.

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان بیمارستان امام رضا- ساختمان پزشکان سیمرغ – طبقه سوم – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

‫5 دیدگاه ها

  1. مطالب بسیار مفید
    من مربی دستگاه تنفسی و مدیریت تنفس در سازمان آتش نشانی هستم و مطالب شما کاملا با شغل من در ارتباط است،
    ممنون میشم اگر موارد ریوی مربوط به شغل آتش نشان را به اشتراک بزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا