چگونه از “ریه هایمان” در برابر گرد و خاک مراقبت کنیم؟

ریه‌ها اندام تنفسی هستند، آن‌ها مسئول دریافت اکسیژن از محیط بیرون به بدن از طریق یک سری لوله‌های انشعاب هوا هستند و تبادل آن برای دی‌اکسید کربن است که دوباره به اتمسفر آزاد می‌شود.

ریه‌ها دائماً در معرض خطر خاکی هستند که ما استنشاق می‌کنیم. خوشبختانه، ریه‌ها عملکرد دیگری دارند. آن‌ها مکانیسم‌های دفاعی دارند که با حذف کردن ذرات گرد و غبار از سیستم تنفسی از آن‌ها حفاظت می‌کند. به‌عنوان‌مثال، در طول عمر یک معدنچی زغال‌سنگ ممکن است ۱۰۰۰ گرم گرد و غبار را استنشاق کند. هنگامی‌که پزشکان ریه‌های یک معدنچی را پس از مرگش بررسی کردند، آن‌ها بیش از ۴۰ گرم گرد و غبار پیدا نکردند.

چنین بقایای نسبتاً کمی اهمیت قدرت دفاعی ریه‌ها را نشان می‌دهد و قطعاً نشان می‌دهد که آن‌ها کاملاً مؤثر هستند. از سوی دیگر، حتی اگر ریه‌ها می‌توانند خود را پاک کنند، استنشاق گرد و غبار بیش‌ازحد ممکن است باعث بیماری شود.

چه اتفاقی می‌افتد وقتی‌که ما در گرد و غبار نفس می کشیم؟

راه پاسخ سیستم تنفسی به ذرات استنشاقی تا حد زیادی به‌جایی که ذرات ته‌نشین می‌شود، بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، گرد و غبار مضر که در بینی قرار دارد ممکن است منجر به ورم غشاء مخاطی بینی (التهاب غشاء مخاطی) شود. اگر ذرات به عبور عروق بزرگ‌تر حمله کنند، ممکن است التهاب نای یا برونشیت دیده شود.

مهم‌ترین واکنش‌های ریه در عمیق‌ترین قسمت این ارگان رخ می‌دهد.

ذراتی که در بینی یا گلو از خارج شدن سر باز می‌زنند، تمایل دارند در کیسه‌ها یا نزدیک به انتهای راه‌های هوایی قرار گیرند. اما اگر مقدار گرد و غبار بزرگ باشد، سیستم ماکروفاژ ممکن است شکست بخورد. ذرات گرد و غبار و ماکروفاژهای حاوی گرد و غبار در بافت‌های ریه جمع می‌شوند و باعث آسیب رساندن به ریه‌ها می‌شوند.

میزان گرد و غبار و انواع ذرات درگیر تأثیرات آسیب ریه‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، پس‌ازاینکه ماکروفاژها ذرات سیلیکا را فرو دادند، آن‌ها می‌میرند و مواد سمی پس می‌دهند. این مواد سبب ایجاد بافت‌های فیبری یا زخم می‌شوند. این بافت طبیعی بدن خود را تعمیر می‌کند.

بااین‌حال، در مورد سیلیکا بلورین، مقدار زیاد بافت فیبری و زخم‌ها باعث ایجاد اختلال عملکرد ریه می‌شود. نام عمومی این شرایط برای تشکیل بافت فیبری و زخم، فیبروز است. ذراتی که باعث فیبروز یا زخم می‌شوند فیبروژنیک نامیده می‌شوند. هنگامی‌که فیبروز توسط سیلیکا بلوری ایجاد می‌شود، وضعیت سیلیکوزیس نامیده می‌شود.

عوامل مؤثر بر اثرات گرد و غبار چیست؟

عوامل متعددی بر اثرات ذرات استنشاق تأثیر می‌گذارند در میان این‌ها برخی خواص ذرات خود هستند. اندازه ذرات معمولاً عامل بحرانی است که جایی در دستگاه تنفسی که ذرات ممکن است سپرده شود را تعیین می‌کند. ترکیب شیمیایی مهم است زیرا برخی از مواد تشکیل‌دهنده ذرات هستند که می‌توانند مویچه ای را که ریه‌ها برای حذف ذرات استفاده می‌کنند از بین ببرد. سیگار کشیدن ممکن است توانایی ریه‌ها را برای تمیز کردن خود تغییر دهد.

خصوصیات شخص استنشاق کننده نیز می‌تواند بر اثرات گرد و غبار تأثیر بگذارد. میزان تنفس و سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین موارد است. پاک‌سازی گرد و غبار در ریه‌ها با طول مدت نفس کشیدن و افزایش عمق نفس افزایش می‌یابد. تنفس از طریق بینی یا دهان نیز مهم است.

 

بیشتر بخوانید:برای درمان عفونت ریه چه بخوریم؟

بیماری‌های ناشی از گرد و خاک چیست؟

کارگران می‌توانند از بیماری‌های مختلف ناشی از گرد و غبار که در محیط کارشان وارد می‌شوند، تحت تأثیر قرار گیرند. برای اهداف عملی، ما این مطلب را به گرد و غبار محدود می‌کنیم. ما اثرات ترکیبی را که ناشی از مواجهه با گرد و غبار، گاز، دود و بخار است، بررسی نمی‌کنیم.

برخی از انواع بیماری‌های ریه ناشی از استنشاق گرد و غبار با نام عمومی پنوموکونیز نامیده می‌شود که اغلب به معنی ” گرد و خاک ریه” است. تغییراتی که در ریه‌ها اتفاق می‌افتد با انواع مختلف گرد و غبار متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض سیلیکا توسط بافت زخمی احاطه‌شده توسط بافت نرمال ریه مشخص‌شده است. ازآنجاکه مناطق آسیب‌دیده از طریق بافت نرمال از یکدیگر جدا می‌شوند، ریه‌ها کشش خود را به‌طور کامل از دست نمی‌دهند. در مقابل، بافت زخم تولیدشده پس از قرار گرفتن در معرض بریلیم و کبالت به‌طور کامل سطوح مسیرهای تنفسی را پوشش می‌دهد. ریه‌ها سفت می‌شوند و الاستیسیته خود را از دست می‌دهند.

همه ذرات استنشاق‌شده بافت زخمی تولید نمی‌کنند. گرد و غبار مانند کربن و آهن در داخل ماکروفاژها باقی می‌ماند تا زمانی که به‌طورمعمول می‌میرند. سپس ذرات آزادشده توسط ماکروفاژ های دیگر دوباره گرفته می‌شوند. اگر مقدار گرد و غبار ماکروفاژ ها را از بین ببرد، ذرات گرد و غبار دیواره‌های داخلی راه‌های هوایی را بدون ایجاد زخم، پوشش می‌دهند، اما تنها آسیب‌های خفیف ایجاد می‌کنند، یا شاید هیچ‌کدام از آن‌ها نباشد.

بعضی از ذرات در جریان خون حل می‌شوند. سپس خون این ماده را در اطراف بدن حمل می‌کند، جایی که ممکن است بر مغز، کلیه‌ها و سایر اندام‌ها تأثیر بگذارد.

چگونه می‌توانیم ریه ها را از گرد و غبار محافظت کنیم؟

برای جلوگیری از مسمومیت‌های تنفسی یا دیگر مشکلات ناشی از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، کنترل باید انجام شود. همان‌طور که در سلسله‌مراتب کنترل قرار می‌گیرد، ابتدا باید مواد خطرناک جایگزین مواد غیر خطرناک باشد. جایی که جایگزینی امکان‌پذیر نیست، دیگر روش‌های کنترل مهندسی باید معرفی شوند. برخی از نمونه‌ها عبارت‌اند از:

  • استفاده از فرآیندهای مرطوب
  • محفظه فرآیند تولید گرد و غبار تحت‌فشار منفی هوا (خلأ کم در مقایسه با فشار هوا خارج از محفظه)
  • هوای خنک‌کننده حاوی گرد و غبار از طریق یک سیستم جمع‌آوری قبل از انتشار به جو
  • استفاده از خلأ به‌جای جاروبرقی
  • خانه‌داری خوب
  • ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل مؤثر
  • دفع زباله‌های خطرناک

استفاده از تجهیزات حفاظتی شخصی ممکن است حیاتی باشد، اما باید بااین‌حال آخرین رویکرد محافظتی باشد. تجهیزات حفاظتی شخصی نباید جایگزین کنترل گرد و غبار مناسب باشند و فقط باید در مواردی که روش‌های کنترل گرد و غبار هنوز مؤثر نیستند یا ناکافی هستند استفاده شود. خود کارگران از طریق آموزش، نیاز به درک ریسک‌های گرد و غبار، آنرا درک می‌کنند.

 

 

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا