آنفولانزا چیست؟

با شروع فصل پاییز و سرما، شیوع آنفولانزا در کشور افزایش یافته است. انتقال آنفولانزا درفصل های سرد سال به دلیل نزدیکی بیشتر مردم به هم از طریق عطسه، سرفه و لمس سطوح افزایش می یابد. فقط درکشور ایالات متحده، سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر به دلیل آنفولانزا دربیمارستان بستری می گردند. افراد مسن، کودکان، زنان باردار و افراد دارای بیماری های زمینه ای مانند آسم اغلب این افراد را تشکیل می دهند. همه گیری های آنفولانزا نیز به دلیل ظهور ویروس جدید (اغلب با منشا پرندگان و خوک ها) به دلیل عدم ایمنی درافراد جامعه، هرچند سال یک بار دیده می شود. درادامه این مطلب به طور کامل به این موضوع که آنفولانزا چیست، علائم و درمان آنفولانزا چگونه است و معرفی داروی گیاهی جهت درمان انواع آنفولانزا پرداخته شده است.

بیماران عزیز از این پس می توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین، براحتی معاینه و سوالات خود را از دکتر مهسا موسوی فوق تخصص بیماری های ریوی بپرسید.

آنفولانزا چیست؟

درپاسخ به این سوال که آنفولانزا چیست؟ می توان توضیح داد که آنفولانزا نوعی بیماری ویروسی و بسیار واگیردار می باشد که از طریق پخش شدن قطرات کوچک تنفسی منتقل می گردد. ویروس آنفولانزا منجر به آلودگی بینی، گلو و برخی مواقع ریه ها می گردد. ممکن است بیماری بسیار خفیف مانند سرماخوردگی در کودکان یا سرماخوردگی در بزرگسالان ایجاد نماید؛ اما گاهی نیز می تواند بسیار شدید و حتی کشنده باشد. تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا دارد. ارتومیکسوویریده ها عامل بیماری آنفولانزا می باشند. کودکان بیش از همه درمعرض ابتلا به آنفولانزا می باشند و افراد بیش از ۶۵ سال کمتر درمعرض ابتلا به آنفولانزا قرار دارند. درادامه این مطلب به طور کامل به این موضوع که آنفولانزا چیست، علائم و درمان آن چگونه است پرداخته شده است.

انواع آنفولانزا

سه نوع ویروس آنفولانزا برای انسان وجود دارند: A، B و C. ویروس آنفولانزای نوع A به دلیل برخورداری از مخازن گسترده بین پستانداران و پرندگان و توانایی ایجاد پاندمی، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. انواع آنفولانزا عبارتند از:

  • ویروس آنفولانزا نوع Aبروز تغییرات قابل توجه درژنیک این گروه مسئول ایجاد اغلب موارد همه گیری های آنفولانزا می باشد. گاهی این همه گیری ها در گروه سنی جوانان نیز رخ می دهد. تمام اپیدمی های سالانه آنفولانزا نوع A از ۵۰ سال قبل ناشی از انواع آنفولانزا H1N1 و H3N2 می باشند.
  • ویروس آنفولانزا نوع Bویروس آنفولانزا B از لحاظ ژنتیکی از نوع A پایدارتر می باشد و مخزن حیوانی نیز ندارد. اغلب انواع آنفولانزا B که درسال های اخیر جریان داشته اند شامل ۲ نوع یاماگاتا (Yamagata) و ویکتوریا (Victoria) می باشند.
  • ویروس آنفولانزا نوع Cسبب بیماری متناوب و خفیف می گردد.

آنفولانزای پرندگان و آنفولانزای خوکی نیز ۲ نوع دیگر از انواع آنفولانزا می باشند، که درادامه به طور کامل تر به آن ها پرداخته شده است.

 

آنفولانزای پرندگان

ویروس آنفولانزای پرندگان اغلب به طور اولیه مرغ ها و جوجه ها، اردک ها و غازها را درگیر می نماید. اغلب موارد آنفولانزای پرندگان فقط در پرنده ها قادر به ایجاد بیماری می باشند و به ندرت به انسان ها از طریق تماس مستقیم با پرنده بیمار منتقل می گردند. اما برخی از انواع آنفولانزای پرندگان مانند نوع H5N1 در انسان نیز بسیار بیماری زا هستند و منجر به مرگ و میر زیادی در انسان ها به خصوص در آسیا گشته اند. نوع H7N9 نیز از بیماری زایی بالایی در انسان برخوردار می باشد.

 

آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی نیز اغلب توسط نوعی از ویروس آنفولانزا به نام H1N1 ایجاد می گردد. منشا آن اغلب خوک ها هستند ولی غالبا از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. آنفولانزای خوکی اولین بار در سال ۲۰۰۹ بین انسان ها مشاهده شده است. سالانه همه گیری های زیادی از آنفولانزا به دلیل ویروس H1N1 رخ می دهند و لذا اغلب واکسن های آنفولانزا این گونه ویروسی را مورد پوشش قرار می دهند.

 

آنفولانزای اسپانیایی

همه گیری آنفولانزا درسال ۲۰۱۸ که به آن آنفولانزای اسپانیایی نیز گفته می شود، یکی از مرگبارترین پاندمی های آنفولانزا درجهان به شمار میرود. این همه گیری غیرمنتظره و مرگبار توسط ویروس H1N1 بین بهار ۱۹۱۸ تا تابستان ۱۹۱۹ رخ داده و بیش از ۵۰۰ میلیون نفر (بیش از یک سوم جمعیت جهان) را در آن زمان مبتلا کرده است. به گفته پژوهشگران، بین ۱۷ تا ۵۰ میلیون انسان جان خود را در اثر آنفولانزای اسپانیایی از دست داده اند که بیشتر از شمار قربانیان مستقیم جنگ جهانی اول می باشد! ایران نیز یکی از بالاترین آمارهای مرگ بر اثر آنفلوانزای اسپانیایی را داشته است. تخمین زده شده است که بین ۹۰۲٬۴۰۰ تا ۴٬۴۳۱٬۰۰۰ یا ۸٪ تا ۲۲٪ از کل جمعیت ایران بر اثر این بیماری کشته شده اند!

 

 دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا