مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی و ارتباط آن با بیماری های ریه

مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی در سال‌های اخیر به طور گسترده‌ای افزایش یافته است. اما باید توجه داشت که این روش‌ها همچنان ممکن است برای سلامت ریه‌ها مضر باشند. در ادامه به برخی از اثرات مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی بر سلامت ریه و ارتباط آن با بیماری‌های ریه می‌پردازیم:

1. التهاب ریه: مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی می‌تواند منجر به التهاب ریه شود. این التهاب ممکن است علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و درد سینه را به همراه داشته باشد.
2. آسم: استفاده از ویپ و سیگار الکترونیکی می‌تواند برای افرادی که قبلاً آسم داشته‌اند، عوارض بیشتری ایجاد کند و به شدت علائم آسم را افزایش دهد.

بیماران عزیز از این پس می توانید با مراجعه به بخش ویزیت آنلاین، براحتی معاینه و سوالات خود را از دکتر مهسا موسوی فوق تخصص بیماری های ریوی بپرسید.

3. بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی می‌تواند عوارض جدی برای افراد مبتلا به COPD ایجاد کند و علائم آن را تشدید کند.
4. آسبستوزیس: برخی از محلول‌های استفاده شده در ویپ و سیگار الکترونیکی حاوی آسبستوس می‌باشند که می‌تواند به طور مستقیم به ریه‌ها آسیب برساند و عفونت‌های ریه را ایجاد کند.
به طور کلی، استفاده از ویپ و سیگار الکترونیکی همچنان ممکن است برای سلامت ریه‌ها ضرر داشته باشد. برای حفظ سلامت ریه‌ها، بهتر است از این روش‌ها خودداری کرده و به روش‌های سالمتر برای ترک سیگار معمولی متمایل شوید. همچنین، در صورت داشتن هرگونه علائم ناشی از مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دکتر مهسا موسوی، فوق تخصص بیماری های ریه و آسم

دارای بورد فوق تخصصی، عضو انجمن متخصصان ریه اتحادیه اروپا و ایران

لازم به ذکر است که خدمات اسپیرومتری، برونکوسکوپی، تست خواب و توراسنتز مایع پلور(کشیدن آب ریه) توسط پزشک انجام میشود

جهت هماهنگی با مطب تماس بگیرید

آدرس مطب : مشهد- میدان ده دی-خیابان رازی غربی- بین راضی 8 و 10- ساختمان پزشکان آریا – مطب دکتر مهسا موسوی

شماره تماس : 38584681-051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 9 =

دکمه بازگشت به بالا