آیا درد قفسه سینه خطرناک است؟

درد قفسه سینه دومین علت بزرگ مراجعه به اتاق اورژانس (ER) در ایالات متحده است که منجر به بیش از ۸ میلیون ویزیت اورژانس منبع معتبر هر سال‌‌ می‌شود. در سراسر جهان، درد قفسه سینه ۲۰ تا ۴۰ درصد از جمعیت عمومی را تحت تاثیر قرار‌‌ می‌دهد. در این مقاله با بسیاری از علل بالقوه درد در این ناحیه و سایر علائمی که ایجاد‌‌ می‌کنند آشنا خواهید شد.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات قلبی در قسمت بالایی بدن شما ایجاد شود.‌‌ می‌تواند احساس سفت شدن ، درد یا سایر علائم، در میان سایر احساسات داشته باشد.‌‌ می‌تواند به پشت و بازوهای شما سرایت کند. همیشه باید درد در این ناحیه را جدی بگیرید و به سرعت تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرید. علل درد در این ناحیه می‌تواند از سوزش سر دل یا ذات الریه تا حمله قلبی متغیر باشد. درد د‌‌ر این ناحیه می‌تواند چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. در برخی موارد، ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد.

انواع علل بروز درد در ناحیه قفسه سینه

از مهم‌ترین عللی که می‌توانند در بروز و ظهور دردهای قفسه سینه نقش به سزایی داشته باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کشیدگی عضلانی

التهاب عضلات و تاندون‌های اطراف دنده‌ها می‌تواند منجر به احساس درد مداوم در ناحیه قلب شود. اگر درد با فعالیت بدتر شود، ممکن است نشانه‌ای از کشیدگی عضله باشد.

دنده‌های آسیب دیده باعث بروز درد قفسه سینه

صدمات وارده به دنده‌ها مانند کبودی، شکستگی و شکستگی‌‌ می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. اگر فردی دچار شکستگی دنده شده باشد ممکن است صدای ترک شنیده باشد یا در زمان آسیب احساس درد شدید کرده باشد

زخم معده

زخم‌های گوارشی، که زخم‌هایی در پوشش معده هستند، معمولاً باعث درد شدید نمی‌شوند. با این حال، آنها‌‌ می‌توانند منجر به ناراحتی مکرر در قفسه سینه شوند.مصرف آنتی اسیدها، که برای خرید آنلاین و در داروخانه‌ها در دسترس هستند، معمولاً‌‌ می‌توانند درد ناشی از زخم معده را تسکین دهند.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

GERDبه زمانی اشاره دارد که محتویات معده به سمت حلق حرکت‌‌ می‌کند و می‌تواند باعث احساس سوزش در قفسه سینه و طعم ترش در دهان شود.

آسم

آسم یک اختلال تنفسی رایج است که با التهاب در راه‌های هوایی مشخص‌‌ می‌شود که‌‌ می‌تواند باعث درد در این ناحیه شود. علائم دیگر عبارتند از تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه.

فروپاشی ریه

هنگامی که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها جمع‌‌ می‌شود، یک ریه‌‌ می‌تواند آسیب ببیند و باعث درد ناگهانی قفسه سینه در هنگام تنفس شود. اگر فردی دچار فروپاشی ریه باشد، دچار تنگی نفس، خستگی و ضربان قلب سریع‌‌ می‌شود.

کوستوکندریت

کوستوکندریت التهاب غضروف قفسه سینه است. این وضعیت‌‌ می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. درد کوستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا دراز کشیدن در موقعیت‌های خاص و همچنین زمانی که فرد هر گونه فعالیت بدنی انجام‌‌ می‌دهد بدتر شود.

اختلالات انقباض مری

اختلالات انقباض مری اسپاسم یا انقباض در لوله غذا است. این اختلالات همچنین‌‌ می‌توانند باعث درد در این ناحیه شوند.

حساسیت

بیش از حد مری تغییر فشار در لوله غذا یا وجود اسید گاهی اوقات باعث درد شدید‌‌ می‌شود. در حال حاضر، کارشناسان مطمئن نیستند منبع مطمئن چه چیزی باعث این حساسیت‌‌ می‌شود.

پارگی مری

اگر لوله غذا ترکیده شود،‌‌ می‌تواند منجر به درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. پارگی مری ممکن است پس از استفراغ شدید یا عمل جراحی شامل مری رخ دهد.

فتق هیاتال

فتق هیاتال زمانی است که بخشی از معده به سمت قفسه سینه فشار‌‌ می‌آورد. این نوع فتق بسیار شایع است و ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. با این حال، اگر بعد از خوردن غذا، بالای معده به قسمت پایین قفسه سینه فشار وارد کند،‌‌ می‌تواند علائم GERD مانند سوزش سر دل و درد در این ناحیه را ایجاد کند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک زمانی است که قلب به دلیل عوامل ژنتیکی بیش از حد ضخیم‌‌ می‌شود منبع مورد اعتماد. ضخیم شدن قلب مانع از جریان صحیح خون از قلب‌‌ می‌شود و باعث‌‌ می‌شود ماهیچه برای پمپاژ خون بسیار سخت کار کند. علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل درد ، تنگی نفس، سرگیجه، سبکی سر و غش است.

حمله پانیک

حمله پانیک‌‌ می‌تواند به سرعت ضربان قلب فرد را افزایش دهد و باعث درد در این ناحیه شود.حمله پانیک حمله پانیک ممکن است علاوه بر حالت تهوع، سرگیجه، عرق کردن، ضربان قلب سریع و ترس باعث درد در این ناحیه شود

سل

رشد باکتری سل در ریه‌ها‌‌ می‌تواند علائمی مانند سرفه بد، سرفه خون یا خلط یا درد در قفسه سینه ایجاد کند.

افتادگی دریچه میترال

تپش قلب و سرگیجه، احساس درد در ناحیه قفسه سینه همگی از علائم افتادگی دریچه میترال هستند، یعنی زمانی که یک دریچه در قلب قادر به بسته شدن کامل نیست. در موارد خفیف، این وضعیت ممکن است علائم واضحی نداشته باشد.

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است.‌‌ می‌تواند منجر به درد شدید قفسه سینه شود که با تنفس یا دراز کشیدن بدتر‌‌ می‌شود.

جنب پلورزی

التهاب غشایی است که ریه‌ها را‌‌ می‌پوشاند. در هنگام تنفس عمیق‌‌ می‌تواند منجر به درد شدید قفسه سینه شود.

ذات الریه

عفونت‌های ریوی مانند ذات‌الریه می‌توانند باعث درد در این ناحیه شوند. سایر علائم ذات الریه عبارتند از تب، سرماخوردگی.

آمبولی ریه

آمبولی ریه زمانی است که یک لخته خون در شریانی که خون را به ریه‌ها تغذیه‌‌ می‌کند، گیر‌‌ می‌کند.‌‌ می‌تواند باعث درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و سرفه خونی شود. آمبولی‌های ریوی در صورت عدم درمان فوری‌‌ می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند.در صورت بروز ناگهانی درد در این ناحیه، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

 

حمله قلبی

درد در ناحیه قفسه سینه یکی از پنج علامت اصلی حمله قلبی است. بقیه عبارتند از:درد در فک، گردن یا کمر سبکی سر یا ضعف درد در بازوها یا شانه‌ها تنگی نفس زنانی که حمله قلبی را تجربه‌‌ می‌کنند. ممکن است خستگی ناگهانی، حالت تهوع یا استفراغ را نیز تجربه کنند. اگر کسی فکر‌‌ می‌کند که دچار حمله قلبی شده است، باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشد. هرچه فرد سریعتر به اورژانس برسد، درمان سریع‌تر‌‌ می‌تواند شروع شود.دریافت درمان سریع شانس بقای فرد را افزایش‌‌ می‌دهد و به طور بالقوه شدت آسیب به قلب را کاهش‌‌ می‌دهد.

میوکاردیت

میوکاردیت زمانی است که قلب ملتهب‌‌ می‌شود و در نتیجه علائمی شبیه حمله قلبی ایجاد‌‌ می‌شود، مانند: درد قفسه سینه تب مشکل در تنفس خستگی ضربان قلب تند

آنژین صدری

آنژین مانند درد فشردگی یا فشار روی قفسه سینه احساس‌‌ می‌شود. زمانی اتفاق‌‌ می‌افتد که خون کافی به قلب نمی رسد. همچنین ممکن است فرد در ناحیه شانه، پشت، گردن، بازوها یا فک احساس درد کند. آنژین یکی از علائم بیماری عروق کرونر است.

تشریح آئورت دیسکسیون

آئورت جداسازی لایه‌های داخلی آئورت، شریان اصلی که از قلب منتهی‌‌ می‌شود، است. هنگامی که این اتفاق‌‌ می‌افتد، تجمع خون‌‌ می‌تواند باعث ترکیدن شریان شود. تشریح آئورت تهدید کننده زندگی است، بنابراین نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

تشریح عروق کرونر درد شدید ناگهانی که به نظر‌‌ می‌رسد در سراسر قفسه سینه، گردن، پشت یا شکم “پاره‌‌ می‌شود”‌‌ می‌تواند از علائم تشریح عروق کرونر باشد. این وضعیت نادر اما جدی منبع قابل اعتماد زمانی رخ‌‌ می‌دهد که شریان کرونر پاره‌‌ می‌شود.

پانکراتیت

یکی از علائم نادر پانکراتیت، درد در قسمت پایین قفسه سینه است که با دراز کشیدن صاف بدتر‌‌ می‌شود.

فشار خون ریوی

فشار خون ریوی فشار خون بالا در شریان‌هایی است که خون را به ریه‌ها‌‌ می‌برند. در برخی موارد، این ممکن است منجر به درد در این ناحیه شود.

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد قفسه سینه به طور ناگهانی ظاهر شد، به خصوص اگر مصرف داروهای ضد التهابی علائم را کاهش نداد، همیشه بهتر است با پزشک تماس بگیرید. هر کسی که این درد و مشکل در تنفس را تجربه‌‌ می‌کند باید به بیمارستان مراجعه کند یا برای کمک پزشکی اورژانسی تماس بگیرید.

علائمی که ممکن است نیاز به کمک اضطراری برای درد قفسه سینه داشته باشند عبارتند از:

 • احساس له شدن در استخوان سینه که به فک، بازوی چپ یا پشت سرایت‌‌ می‌کند
 • گیجی
 • ضربان قلب تند
 • تنفس سریع حتی زمانی که درد قفسه سینه شدید است،
 • حمله قلبی محتمل‌‌ترین علت نیست. با این حال، سالانه بیش از ۱ میلیون نفر در ایالات متحده دچار حمله قلبی می‌شوند، بنابراین اگر فردی مطمئن نیست به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد

انواع توصیه‌ها به افراد مبتلا به این درد

مهم است بدانید که در هنگام مواجهه با این عارضه چه نکاتی را بهتر است که رعایت کنید تا از میزان درد و نیز عارضه‌های ناشی از آن ایمن باشید.

بسته به بیماری شما و میزان بد بودن آن، ممکن است توصیه کنند:

 • تغییر سبک زندگی
 • داروها
 • عمل جراحی

جراحی و انجام مداخلات پزشکی جدی زمانی انجام خواهد شد که افراد تا حد زیادی در عارضه‌های جسمانی‌شان پیشرفت کرده باشند. در نتیجه نیاز است که اقدامات درمانی جدی‌تری انجام شود. در نهایت شاهد خواهیم بود که افراد روند بهبودی رو به رشدی را طی خواهند کرد.

چگونه‌‌ می‌توان از این درد جلوگیری کرد؟

با پیروی از یک سبک زندگی سالم‌‌ می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های  قلبی، عروقی و سایر بیماری‌ها را کاهش دهید. این شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم
 • انجام مراقبت‌های بهداشتی یا مراجعه به متخصص تغذیه‌‌ می‌تواند به شما در ایجاد یک برنامه غذایی مناسب برای شما کمک کند.
 • مدیریت شرایط سلامتی که دارید، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت.
 • در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.
 • رسیدن و حفظ وزن سالم.
 • محدود کردن مقدار الکلی که‌‌ می‌نوشید.
 • عدم استفاده از محصولات تنباکو.

 از کجا بفهمم درد قفسه سینه من جدی است؟

اگر درد قفسه سینه‌ای که بیش از پنج دقیقه طول می‌کشد و هنگام استراحت یا مصرف دارو از بین نمی‌رود، فوراً با اورژانش تماس بگیرید یا از کسی بخواهید که شما را به نزدیک‌ترین اورژانس ببرد.

درد قفسه سینه قلبی‌‌ می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد

درد قفسه سینه‌‌ می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. سایر علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • تعریق
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تنگی نفس
 • سبکی سر یا غش
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم.
 • درد در پشت، فک، گردن، بالای شکم، بازو یا شانه.
 • اگر درد قفسه سینه داشته باشم چه باید بکنم؟

هیچ نوع درد قفسه سینه را نادیده نگیرید یا از درمان خودداری کنیداگر درد در این ناحیه برای شما جدید است، ناگهان بروز‌‌ می‌کند، یا بعد از استراحت یا مصرف دارو بیش از پنج دقیقه طول‌‌ می‌کشد، با اورژانس تماس بگیرید یا از شخصی بخواهید که شما را به نزدیکترین اورژانس ببرد. اگر درد قفسه سینه شما برطرف شد یا آمد و رفت، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید تا بفهمید چه چیزی باعث درد شده است، حتی اگر شدید نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =